9. april 2017

Links

Links til fransk kunst og kultur m.m.

Her har vi samlet en oversigt med gode links til fransk kultur, fransk kunst, franske medier m.m. Hvis du er interesseret i at tage et fransk sprogkursus hos Fransk/Italiensk SprogCenter i Nice, så kan du på denne side blive inspireret til kulturelle oplevelser i Nice og omegn.

Klassisk musik, opera, ballet – Alpes-Maritimes

www.nikaia.fr
www.nice-acropolis.com
www.opera-nice.org
www.conservatoire-nice.org
www.tourisme-menton.fr
www.palaisdesfestivals.com

Museer – Alpes-Maritimes

Musée Matisse: www.musee-matisse-nice.org
Musée des Beaux-Arts: www.musee-beaux-arts-nice.org
Le Musée National Marc Chagall – Nice: www.musees-nationaux-alpesmaritimes.fr
Musée Masséna: www.nice.fr
Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain: www.mamac-nice.org
Musée International d’Art Naíf Anatole Jakovsky: www.nice.fr
Musée Franciscain: www.nice.fr
Musée d’Histoire Naturelle – Musée Barla: www.mhnnice.org
Musée Départemental des Arts Asiatiques: www.arts-asiatiques.com
Musée et site Archéoligiques de nice-Cemenelum: www.musee-archeologique-nice.org
Le Musée Picasso – Antibes: www.antibes-juanlespins.com/musee-picasso/antibes
La Fondation Maeght St.-Paul-de-Vence: www.fondation-maeght.com
Le Musée Jean Cocteau – Menton Le Musée Bonnard – Le Cannet: www.museebonnard.fr
Le MuséeNational Fernand Léger – Biot: www.musees-nationaux-alpesmaritimes.fr/fleger
Le Musée International de la Parfumerie – Grasse: www.museesdegrasse.com
Villa & Jardins Ephrussi de Rothschild: www.villa-ephrussi.com
Villa Grecque Kérylos: www.villa-kerylos.com

Klassisk musik, opera, ballet og andet – Monaco

www.balletsdemontecarlo.com
www.opmc.mc
www.grimaldiforum.com
www.montecarlofestival.mc
www.formula1monaco.com

Franske aviser

Le Figaro: www.lefigaro.fr
Libération: www.liberation.fr
Le Parisien/Aujourd’hui: www.leparisien.fr
Le Journal du Dimanche: www.lejdd.fr
Le Monde: www.lemonde.fr
nice-matin: www.nicematin.com
L’Humanité: www.humanite.fr
Le Canard Enchainé (satirisk avis): www.lecanardenchaine.fr
L’Equipe: www.lequipe.fr

Ugeaviser

L’Express: www.lexpress.fr
Le Point: www.lepoint.fr
Le Nouvel Observateur:
Marianne: www.marianne.net

Uge- og månedsmagasiner

Paris Match: www.parismatch.com
Elle: www.elle.fr
Gala: www.gala.fr
Marie Claire: www.marieclaire.fr
Vogue: www.vogue.fr

Boligblade

Marie Claire Maison: www.marieclairemaison.com
Le journal de la Maison: www.maison-deco.com
Mon jardin et ma maison: www.maison-deco.com
Coté Sud: www.cotemaison.fr
Maisons et décors
Art et Décoration
Maison Chic
Maison Actuelle

Radio

Radio France: www.radiofrance.fr
France Inter: www.franceinter.fr
France Info: www.franceinfo.fr

TV

Chaines Publiques
France 2
France 3
France 4
France 5
Ca. 110 private kanaler

Franske ejendomsmæglere i Provence

www.explorimmo.com
www.foncia.com
www.century21.fr
www.maisonsetappartements.fr
www.seloger.com

Franske advokater

Der er over 1.000 advokater i Nice.
Der er ca. 349.000 indbygger i Nice, så det er omtrent en advokat pr. 350 indbygger.

Andre links

Mad fra Frankrig: www.madfrafrankrig.dk
Fransklisten: www.fransklisten.fr
Den Franske Bogcafé: www.denfranskebogcafe.dk
Frankofil: www.frankofil.dk